wstecz

archiwum 2012-2021

"Listy do Świętego Mikołaja" w Klubie "Promyczek"?

Grudzień to zawsze radosny i twórczy czas w Klubie „Promyczek”. Nie inaczej było i w tym roku. Choć z powodu wiadomych okoliczności planowany świąteczny koncert i uroczysty finał „Listów do Świętego Mikołaja” został odwołany, to w dniach 17 - 21 grudnia na dzieci w „Promyczku” czekała niespodzianka. Uczniowie VIII LO w Bydgoszczy wraz ze swoimi wychowawcami przygotowali dla dzieci przepiękne prezenty! Warto nadmienić, że w tym roku odbyła się już szesnasta edycja akcji „Listy do Świętego Mikołaja”. Serdecznie dziękujemy cudownym Pomocnikom Świętego Mikołaja z „Ósemki” za to, że znowu przyczynili się do spełnienia najskrytszych marzeń dzieci z „Promyczka”. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Pani Katarzyny Cegielskiej, która nieustannie inspiruje chęcią czynienia dobra swoich uczniów i innych nauczycieli.

Za wieloletnią współpracę i nieustanną gotowość do niesienia pomocy serdecznie dziękujemy wspaniałej ekipie z VIII LO!

 

Koncert pieśni patriotycznych

Lila Laskowska z rockowych warsztatów wokalnych zaśpiewała w koncercie pieśni patriotycznych w siedzibie IPN w Bydgoszczy.

 

  • Zdjęcie: 2474.jpg
  • Zdjęcie: 2476.jpg
  • Zdjęcie: 1.jpg
  • Zdjęcie: 2477.jpg

 

 

Nagroda Rady Rodziców dla zespołów Brax

  • Zdjęcie: 4817.jpg
  • Zdjęcie: 9647.jpg
  • Zdjęcie: 4812.jpg
  • Zdjęcie: 4815.jpg
  • Zdjęcie: 9656.jpg

 

16.06.2021 Konkurs poetycki "Jednego wiersza"

Konkurs Jednego wiersza adresowany do młodych, którzy zapragnęli wyrazić swoje uczucia, zachwyty, wrażenia, marzenia, spojrzenie na ludzi i świat w słowie poetyckim, już zakończony. Wszystkie nadesłane prace były bardzo ciekawe – wiele mówiły o autorach, o ich wrażliwości i warsztacie literackim. Zadanie nie było łatwe, ale uczestnicy konkursu pokazali, że ta forma wypowiedzi nie jest im obca, że czytają poezję (inspiracje widoczne były w stylizacjach i twórczym wykorzystaniu form i motywów oraz umiejętnym stosowaniu środków wyrazu), mają bogate wnętrza i świat przeżyć. Zwłaszcza młodsi autorzy w grupie kl. IV-VI nadesłali bardzo dobre utwory. Potrafili wykreować za pomocą środków wyrazu zróżnicowane nastroje, nie brakowało w ich tekstach humoru, ale także prawdy o ich życiu, o małych i wielkich radościach, także o smutkach, o tym, co ich boli. Pisali o rodzeństwie, problemach nastolatków, małych radościach, o nastroju ulotnych sytuacji, o kotku czy papudze. Nie zabrakło też klasyki słowa poetyckiego, czyli wierszy o miłości, samotności , a nawet o… życiu.
Oczywiście, były teksty bardziej dojrzałe myślowo i formalnie, i małe bezpretensjonalne formy. Liczył się autentyzm, oryginalność, sprawność warsztatowa i ciekawy, poruszający przekaz. Jury z satysfakcją i radością stwierdziło podczas obrad, że ta trudna i zdawałoby się mniej popularna w niepoetyckich czasach forma wypowiedzi ma się dobrze. Może dzieje się tak dlatego, że młodzi ludzie nie zawsze mają osobę, której mogą się zwierzyć, szczerze powiedzieć, co czują, co ich cieszy, co niepokoi, czego nie rozumieją. Niekiedy drobiazg – jakaś rzecz, czyjeś słowo lub jego brak, przyjazne zwierzątko, smak czy wspomnienie minionych chwil, migawki wakacyjnych przeżyć albo marzenie o czymś lub o kimś leżą im na sercu, a niewypowiedziane głośno stają się tematem wiersza.
Właśnie takie utwory – zróżnicowane tematycznie i artystycznie, ale wszystkie prawdziwe, niekiedy nawet poruszające – trafiły na tegoroczny konkurs. Ich autorzy to myślący, czujący i bacznie obserwujący świat ludzie. Gdyby jednym zdaniem chcieć podsumować ten turniej poetycki, trzeba powiedzieć, że liryka młodych ma się dobrze. Może dlatego, że coraz bardziej wszyscy tęsknimy za refleksją, za mową serca, za własną, niepowtarzalną wypowiedzią, która jest właśnie poezją. Trafnie jej istotę ujął Robert Frost: „Poezja jest wtedy, gdy emocje znajdują swoje myśli, a myśli znajdują swoje słowa”. Warto być poetą, choćby jednego wiersza.

Protokół Jury konkursu poetyckiego
JEDNEGO WIERSZA
dla uczniów kl. IV-VI i VII-VIII SP
Jury w składzie: Krystyna Bujak, Luiza Kubowicz-Dorosz, dr Dominik Wierski po zapoznaniu się z 18 pracami uczestników konkursu postanowiło przyznać następujące nagrody:
W kategorii kl. IV-VI SP
I miejsce:
Mikołaj Mrozowski ze Szkoły Podstawowej nr 31, kl. VI
II miejsce:
Zuzanna Szczepańska ze Szkoły Podstawowej nr 31, kl. VI
III miejsce ex aequo:
Michalina Koczorowska ze Szkoły Podstawowej nr 60, kl. IV
Zuzanna Majczyk ze Szkoły Podstawowej nr 60, kl. IV
Wyróżnienia:
Urszula Nowakowska ze Szkoły Podstawowej nr 57, kl. IV
Sara Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 60, kl. IV
Bartosz Majchrzak ze Szkoły Podstawowej w Osielsku, kl. IV
W kategorii kl. VII-VIII SP
I miejsca nie przyznano
II miejsce:
Weronika Gawrych ze Szkoły Podstawowej nr 57, kl. VIII
III miejsce:
Anna Sójka ze Szkoły Podstawowej w Osielsku, kl. VIII
Wyróżnienie:
Maria Krajewska ze Szkoły Podstawowej nr 47, kl. VIII

a także dodatkowe Wyróżnienie dla Artura Rzhevskyiego ze Szkoły Podstawowej nr 37, kl. IV za polszczyznę w poetyckim kształcie.
Gratulujemy!

Nagrody można odbierać w dniach od 17 do 25 czerwca 2021 w pok. 111 Pałacu Młodzieży od poniedziałku do środy w godzinach 11.00-16.00, a w czwartek i piątek - 11.00-15.00