Dyskusyjny Klub Filmowy "Niespodzianka"

Przedsięwzięcie współfinansowane
przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Polski Instytut Sztuki Filmowej

grudzień

7.12.2023, godz. 19:15

Niedźwiedzie nie istnieją

(Khers nist), reż. Jafar Panahi, Iran 2022, 106 min.

Zdobywca Nagrody Specjalnej Jury na festiwalu w Wenecji, film zrealizowany w tajemnicy przed irańskimi władzami. Jego twórca, Jafar Panahi, brawurowo i ze swadą poruszając się po dobrze sobie znanym pograniczu fikcji i dokumentu, opowiada o reżyserze (w tej roli sam Panahi), który zaszywa się na prowincji, by stąd nadzorować projekt do którego zdjęcia powstają w pobliskiej Turcji. Wierzy, że z dala od Teheranu zdoła schronić się przed czujnym okiem władzy, ale to życzeniowe myślenie nie wytrzymuje jednak konfrontacji z rzeczywistością. Atmosfera wokół jego zaangażowanego politycznie melodramatu staje się coraz bardziej napięta, na domiar złego niepokój udziela się także mieszkańcom goszczącej reżysera wioski. Na zakurzonych uliczkach groza spotyka absurd, a najlepszą bronią przed tytułowymi niedźwiedziami – których nikt nie widział, lecz wszyscy się ich boją – okazuje się czarny humor. Jafar Panahi, do niedawna więzień reżimu, podejmuje trudne tematy z lekkością i swadą artysty, który doświadczając opresji, pozostaje wewnętrznie wolny.

14.12.2023, godz. 19:15

Niewierni w Paryżu

(Coup de Chance), reż. Woody Allen, USA 2023, 93 min.

Fanny (Lou de Laâge) i Jean (Melvil Poupaud) sprawiają wrażenie idealnego małżeństwa – oboje mają sukcesy zawodowe, mieszkają w przepięknym apartamencie w ekskluzywnej dzielnicy Paryża i wydaje się, że są w sobie zakochani tak samo jak byli, kiedy spotkali się po raz pierwszy. Ale Fanny przypadkowo wpada na Alaina (Niels Schneider), byłego kolegę z liceum. Wkrótce spotykają się ponownie i stają się sobie coraz bliżsi... 50. film w dorobku reżysera i scenarzysty – Woody’ego Allena. Twórca po raz trzeci w swojej karierze powraca na ulice francuskiej stolicy, aby opowiedzieć przewrotną i pełną ekscytującego napięcia historię pewnego romansu.

21.12.2023, godz. 19:15

Najlepsze Krótkie Metraże 2022 vol. 1:

- Victoria, reż. Karolina Porcari, Polska 2022, 28 min.
- Followers. Odpalaj lajwa, reż. Jakub Radej, Polska 2022, 29 min.
- Wróbel, reż. Marcin Janos Krawczyk, Polska 2022, 24 min.
Wstęp bezpłatny!
Trzy krótkometrażowe filmy zdolnych debiutantów ze Studia Munka: „Followers. Odpalaj Lajwa”, „Victoria” oraz „Wróbel”. Zauroczy Was Katarzyna Figura w roli Amelii szukającej sensualnych wrażeń, Piotr Cyrwus jako niespełniony rycerz, Ignacy Liss bezwzględny niczym bohater kina noir oraz Marta Ścisłowicz, Katarzyna Herman i Bartosz Obuchowicz. Znana i ceniona obsada, humor jak z filmów Allena przeplatany emocjonalnym rollercoasterem!

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej.
BILET: 11 ZŁ; BILET ULGOWY: 8 ZŁ.
NA SEANS 21 GRUDNIA WSTĘP BEZPŁATNY.
Kontakt: Pałac Młodzieży w Bydgoszczy tel. 52 321 00 81, wew. 317. Bilety do nabycia w portierni Pałacu Młodzieży (ul. Jagiellońska 27) przed seansami. .