
Forum edukacji humanistycznej Paideia
to przedsięwzięcie realizowane od dwudziestu lat w oparciu o projekty grantowe. Służy promowaniu humanistycznej refleksji wśród młodzieży. Zadanie realizowane jest we współpracy ze szkołami, stałymi zespołami włączającymi się w przygotowanie spotkania na różnych jego etapach oraz z ośrodkami naukowymi i placówkami kultury, które pełnią także funkcję patronów wydarzenia. Pierwsze edycje w atrakcyjny i przystępny sposób przybliżały uczestnikom spotkań panoramę kolejnych epok kultury we wszystkich ich wymiarach. Kolejne cykle stanowią zaproszenie dla młodych ludzi do spojrzenia na czasy, w których żyją i które współtworzą. Młodzież sukcesywnie poznaje wyróżniki kulturowe współczesności. Dzięki wykładom i prezentacjom prowadzonym przez autorytety, uczestnicy cyklu Paideia mogą poznać i lepiej rozumieć mechanizmy rządzące dzisiejszą kulturą. Zdobyta wiedza ułatwia im zrozumienie dążeń i perspektyw ich generacji. Uczestnicy cyklu szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz biorą udział w dyskusjach. Dyskursywny profil spotkań pozwala młodym ludziom lepiej zrozumieć siebie i otaczającą rzeczywistość. Zdobywają oni także narzędzia ułatwiające czytanie tekstów dzisiejszej kultury (literatura, muzyka, teatr, film, Internet).
W propozycjach Paidei odzwierciedlenie znajdują również aktualne rocznice, osoby czy zjawiska kulturowe, będące właśnie w centrum zainteresowania (np. rok autora czy wydarzenia).Tradycyjnie imprezy mają formułę multimedialną i interdyscyplinarną. Tworzą je wykłady, prezentacje, dyskusje, sesje literackie, warsztaty, pokazy artystyczne oraz ankiety czy happeningi. Paideia stanowi bogatą ofertę działań edukacyjnych, adresowanych do starszej młodzieży wszystkich typów szkół.






15.04.2025
15 kwietnia w cyklu "Autorytety" z okazji dwudziestej rocznicy odejścia Jana Pawła II odbyło się spotkanie poświęcone naszemu wielkiemu Rodakowi. Pan Profesor Andrzej Dyszak (UKW) opowiedział o Karolu Wojtyle wiele cennych, a mniej znanych faktów i ciekawostek - pokazując Go przede wszystkim jako człowieka. W wystąpieniu zatytułowanym: "Karol Wojtyła papież - człowiek - poeta", ilustrowanym zdjęciami i tekstami Papieża, Pan Profesor wskazał sytuacje i miejsca związane z Bydgoszczą a łączące się z Ojcem Świętym, począwszy od spływów kajakowych Brdą, które przywołał Jan Paweł II podczas wizyty w naszym mieście w 1999 roku, przez dwukrotne koronowanie obrazu MB Pięknej Miłości w Farze czy nadanie tytułów bazyliki i konkatedry bydgoskim kościołom. Jako językoznawca i badacz gwary bydgoskiej Profesor wyjaśnił sposób zapisu ortograficznego wynikający z utrwalenia w tradycji bydgoszczan nazwy Bazylika i Fara w odniesieniu do tych dwóch znaczących świątyń, przypomniał też etymologię tych pojęć. Pokazał też na zdjęciach znajdujące się u nas upamiętnienia związane z pobytem Papieża w naszym mieście. Po bydgostianach Profesor snuł opowieść o ukochaniu "małej ojczyzny" przez Papieża, o Jego wędrówkach po Beskidach, o źródłach twórczej inspiracji, ukazał jak losy Papieża powiązane były w młodości z innym znanym wadowiczaninem (Aleksandrem Zegadłowiczem), przybliżył kilka ważnych tekstów poetyckich Karola Wojtyły i parę niezwykle mądrych myśli, które stały się już "skrzydlatymi słowami", znanymi i często cytowanymi. Z całego wystąpienia młodzi ludzie poznali lub przypomnieli sobie sylwetkę tego "niezwykłego a zarazem zwykłego człowieka" jak określił wykładowca. Zwykłego, bo przywiązanego do rodzinnej ziemi, do Ojczyzny, do przyjaciół i wartości, które wpoiły mu najbliższe osoby; niezwykłego, bo przemawiał w kilku językach do milionów ludzi na całym świecie, szanując ich kulturę i zwyczaje. Był wszechstronnie utalentowany- aktor, poeta, filozof, wyróżniał się zamiłowaniem do uprawiania sportu i rekreacji, miał znakomity kontakt z młodzieżą - sam pełen wewnętrznej młodości i witalności podróżował na wszystkie kontynenty owacyjnie witany i przyjmowany przez wszystkich - od głów państw po najprostszych ludzi. Rozumieli go i kochali także ludzie chorzy i starzy, dla których zawsze znajdował czas. Pod koniec życia sam cierpiący dał wzór szacunku dla życia i odwagi znoszenia także jego trudu.
Wystąpienie Profesora Andrzeja Dyszaka nie miało charakteru "podniosłej, okolicznościowej laurki", lecz przybliżyło młodym ludziom, także poprzez bogatą dokumentację i ciekawy dobór tekstów Wojtyły, tę ważna i wyjątkową Osobę, którą znają i szanują na całym globie. Na zakończenie Profesor przytoczył wiersz, który wyrażał wielką miłość Papieża do Polski - kraju młodości.
16.01.2024
16 stycznia 2024 roku o godz.10.00 odbędzie się spotkanie z cyklu Interaktywna Poradnia Języka Polskiego - „Polski pod lupą”, podczas którego profesor Iwona Benenowska kolejny raz podejmie temat: „Etykieta językowa dawniej i dziś". Przedmiotem wystąpienia prof. Benenowskiej będzie językowy savoir- vivre oraz szerzej pojmowane reguły dobrego wychowania, grzeczności i kultury bycia. Prof. Benenowska przybliży zmiany zachodzące w tym zakresie, normy wysokie i potoczne na przykładach obowiązujących obecnie i dawniej manier oraz współczesnej rzeczywistości językowej Ponieważ, jak mówił Sędzia w „Panu Tadeuszu”- „Grzeczność nie jest nauką łatwą, ani małą” należy dbać o poznanie i utrwalanie jej reguł, a nade wszystko o stosowanie ich w życiu. W tym pomoże proponowany wykład. Warto zastanowić nad swoim stylem bycia, zwłaszcza nad wulgaryzacją języka i zachowań. Zagadnieniu wulgaryzmów mówczyni poświęci część wystąpienia, pokazując rozpowszechnianie się w przestrzeni publicznej tego bardzo negatywnego zjawiska, będącego zaprzeczeniem wartości etycznej i estetycznej mowy.
25.10.2022
Sesja humanistyczna: „O sensie przemijania i pamięci.” w ramach projektu grantowego - „Przemijanie w życiu, literaturze i sztuce”
25 X 2022 roku w ramach Forum edukacji humanistycznej Paideia odbyła się sesja humanistyczna: „O sensie przemijania i pamięci” w ramach projektu grantowego: „Przemijanie w życiu, literaturze i sztuce”. Na program wydarzenia złożyły się : wykład dr hab. Aleksandry Norkowskiej, prof. UKW, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Wydział Literaturoznawstwa: „Dlaczego literatura nie milczy o przemijaniu, czyli ja wobec czasu”, wystąpienie dr. Grzegorza J. Grzmot-Bilskiego, filozofa i poety, wieloletniego adiunkta w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: „To, co ważne” oraz wykład z prezentacją multimedialną Wojciecha Kielera, historyka sztuki i polonisty: „Sztuka wobec czasu. Artyści o trwaniu i przemijaniu” Ponadto młodzież zaprezentowała wybrane przez siebie korespondujące z ideą spotkania teksty literackie, a także autorskie wystąpienia. Nagrody za dobór lub napisanie tekstu
i jego interpretację otrzymały: Klaudia Lewińska i Maria Wojtasik z II LO w Inowrocławiu
oraz Julia Bochat z III LO w Bydgoszczy. Młodzi uczestnicy sesji w skupieniu wysłuchali wystąpień wykładowców, by potem zadawać wiele pytań, a także zaprezentować własne sądy na temat sensu przemijania oraz znaczenia czasu i pamięci. Mówili o docenianiu i właściwym wykorzystywaniu każdej chwili, wobec świadomości szybkiego jej upływu, o kruchości naszej egzystencji. Podkreślali też wartość relacji z drugim człowiekiem, dopóki trwa, znaczenie wydarzeń, które są tu i teraz. Wypowiedzi młodzieży zaskakiwały dojrzałością i refleksyjnością.