Projekty międzynarodowe
• Projekt edukacyjno-artystyczny Piknik Chóralny - 14-18.06.2023 ⇒
„O WAS I O NAS. NPO BAC I NPO HAC. Realizacja polsko-ukraińskiego filmu młodzieżowego”
W Pałacu Młodzieży zakończyła się główna część projektu „O WAS I O NAS. NPO BAC I NPO HAC. Realizacja polsko-ukraińskiego filmu młodzieżowego”. Zadanie uzyskało dofinansowanie w konkursie wniosków w zakresie promocji i rozwoju współpracy międzynarodowej organizowanym przez Miasto Bydgoszcz, finansowo wsparła je także Młodzieżowa Rada Miasta Bydgoszczy, a młodzi bydgoscy radni wzięli w nim udział. Monika Matowska, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy, Anatolij Bondarenko, mer Czerkas oraz Rafał Bruski, prezydent Miasta Bydgoszczy objęli wydarzenie honorowym patronatem. Pomysłodawcą oraz organizatorem jest Pałac Młodzieży w Bydgoszczy i Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy „PAŁAC”. Projekt wspiera Centrum Polonijne działające przy Czerkaskim Uniwersytecie Narodowym im. Bohdana Chmielnickiego.
Wydarzenie miało charakter kulturalno-edukacyjny i adresowane było do polskiej i ukraińskiej młodzieży z dwóch miast partnerskich: uczestników z Międzyparlamentamego Zgromadzenia Uczniów w Czerkasach w Ukrainie oraz z Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy. Z ukraińską młodzieżą przyjechały do Bydgoszczy Maryna Baklanova, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej i Iryna Semenenko, główny specjalista Wydziału Strategii Rozwoju, Wydziału Gospodarki i Rozwoju Urzędu Miasta Czerkasy, koordynator projektu ze strony ukraińskiej. W projekcie ze strony polskiej aktywny udział wzięli Anna Rosa, koordynator oraz autor aplikacji, Mariusz Marecki, operator filmowy oraz dr Dominik Wierski, filmoznawca i opiekun DKF „Niespodzianka”.
Celem projektu „O Was i o nas” jest zrealizowanie filmu dokumentalnego o tematyce związanej z szeroko rozumianą wolnością. Powstanie film promujący Bydgoszcz, zostaną wyeksponowane atuty kulturowe, historyczne i krajobrazowe naszego miasta. Proces realizacji filmu był dokumentowany. W rezultacie powstaną dwa filmy: dokument oraz reportaż ze wspólnej pracy młodzieży z obu krajów.
Projekt rozpoczęło uroczyste spotkanie w PM z udziałem przedstawicieli Miasta Bydgoszczy: Joanny Busz, zastępcy dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu, Joanny Zataj-Ross, pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. współpracy z zagranicą oraz Mikołaja Gabineckiego, pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. młodzieży. Młodzież z siostrzanych miast przedstawiła informacje o działalności swoich organizacji w języku angielskim. Młodzi Ukraińcy zapoznali zaproszonych gości ze swoimi Czerkasami, omawiając przygotowaną prezentację.
Podczas trwania projektu (17-21 października 2023) oprócz intensywnych warsztatów filmowych pod kierunkiem Mariusza Mareckiego, młodzież miała okazję wziąć udział w różnorodnych aktywnościach rekreacyjno-integracyjnych. Zwiedziliśmy miasto z przewodnikiem w języku ukraińskim, multimedialną i interaktywną wystawę „Węzły” – opowieść o mieście nad rzeką” w Młynach Rothera, wzięliśmy udział w warsztatach w Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz w Muzeum Farmacji „Apteki pod Łabędziem”, a także w koncercie muzyki Schuberta i R. Straussa w Filharmonii Pomorskiej. Dominik Wierski, koordynator DKF „Niespodzianka”, poprowadził integracyjne spotkanie filmowe poświęcone kinu polskiemu i obecnych w nim motywach sztuki i wolności. Uczestnicy rozmawiali (w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim) m.in. o twórczości Andrzeja Wajdy. Ponadto odwiedziliśmy gmach Telewizji Polskiej, gdzie młodzi filmowcy mogli zgłębić tajemnice pracy dziennikarzy telewizyjnych.
Podczas spotkania w ratuszu z zastępcą Prezydenta Miasta Michałem Sztyblem oraz z przewodniczącą Rady Miasta Bydgoszczy Moniką Matowską nasi goście opowiedzieli o wrażeniach z pobytu w grodzie nad Brdą i o pracy nad projektem. Na zakończenie Kacper Słowik, przewodniczący MRMB opowiedział nam o zadaniach bydgoskich radnych podczas zwiedzania sali sesyjnej. „Cieszymy się, że możemy współuczestniczyć w międzynarodowym projekcie, który zakłada integrację międzynarodową, a także zaangażowanie młodych Ukraińców mieszkających w Bydgoszczy oraz uczęszczających na zajęcia artystyczne w Pałacu Młodzieży w działania projektowe. Życzę powodzenia oraz owocnych efektów pracy nad Waszym wspólnym filmem – mówił podczas spotkania zastępca prezydenta Michał Sztybel.
Nasi przyjaciele dotarli już szczęśliwie do Czerkas. Wierzymy, że wspólny projekt zacieśni jeszcze bardziej współpracę z ukraińskim miastem partnerskim. Był to pracowity wartościowy czas obfitujący w zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń. Powstały film dokumentalny oraz reportaż będzie można pokazać przy różnych okazjach, m.in. w trakcie organizowanej w Pałacu Młodzieży AFF-Ery Filmowej (17-19 listopada 2023), seansów dla widzów DKF „Niespodzianka”, młodzieży szkół średnich i uczniów szkół podstawowych oraz podczas wielu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych organizowanych w Pałacu Młodzieży.
Projekt edukacyjno-artystyczny Piknik Chóralny - 14-18.06.2023
Piknik Chóralny był pełnym pozytywnych emocji, wspaniale integrującym młodych artystów, wydarzeniem. Uzdolniona międzynarodowa młodzież została włączona do wspólnego tworzenia muzyki, zgodnie z ideą projektu rozwijania uzdolnień, ekspresji twórczej, kreatywności i zdobywania nowych umiejętności.
Wymiana kulturalna młodzieży polskiej i niemieckiej odbywała się w dniach 14-18 czerwca br. Było to wspólne spotkanie utalentowanej muzycznie młodzieży, chórzystów z Bydgoszczy oraz chórzystów z Bensheim. Z grupą polską i niemiecką współpracował autorytet życia muzycznego Markus Detterbeck, propagator sztuki chóralnej w Niemczech i za granicą. Opiekunem grupy bydgoskiej była Patrycja Cywińska-Gacka, zawodowo związana z Pałacem Młodzieży. Młodzież została włączona
do wspólnego tworzenia muzyki. Podczas warsztatów muzycznych grupy razem przygotowywały następujące utwory:
1) KyrieI
2) Thina Singu, utwór afrykański
3) Al Shlosha
4) Music is everywhere
5) Memmories
6) Killing me softly
Młodzi uczestnicy mieli okazję doskonalić swoje umiejętności pod czujnym okiem pełnego pasji dyrygenta. Rytm, melodia, frazowanie, wszystkie te elementy sprawiały, że uczestnicy otwierali się i lepiej czuli muzykę. Markus Detterbeck znakomicie łączy śpiew z harmonią.
Podczas spotkania przygotowującego do realizacji projektu w Bydgoszczy polska młodzież zaprojektowała T-shirty i opracowała wspólny program rekreacyjny.
Uczestnicy zwiedzili Zespół Pałacowo-Parkowy Ostromecko oraz muzeum zabytkowych fortepianów. Poznali historię zespołu rezydencjalnego, obejmującego pałace i park.
Młodzież zwiedziła także Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz zielone tereny miejskie nad Starym Kanałem Bydgoskim. Nie zabrakło opowieści o historii Kanału i o pięknym parku. Karol Szymanowski, nauczyciel Pałacu Młodzieży wprowadził młodzież w świat perkusji, prowadząc warsztaty perkusyjne. Przedostatni dzień działań projektowych uczestnicy spędzili na wspólnym rejsie Bydgoskim Tramwajem Wodnym oraz przygotowywali się do udziału w koncercie w Filharmonii Pomorskiej, aby zaprezentować dokonania warsztatowe.
W ostatnim dniu rozśpiewana bydgoska i niemiecka młodzież z Bensheim zaprezentowała z pasją swoje umiejętności, wspólnie śpiewała w przestrzeni miejskiej, w Młynach Rothera, na Wyspie Młyńskiej
i okolicach Starego Rynku. Następnie młodzi uczestnicy projektu dokonali podsumowania spotkania
w Bydgoszczy. Młodzież dyskutowała między sobą po angielsku, następnie w grupach pisała
na arkuszach ewaluacyjnych powody, dla których warto spotkać się ponownie oraz sugestie na przyszłość. Niektóre z nich: „Musimy spotkać się ponownie, ponieważ świetnie brzmimy razem”, „Nauczyliśmy się bardzo dużo”, „Zabieramy do domu wiele pięknych wspomnień, „Poznaliśmy piękne miasto Bydgoszcz”, „Mam teraz dużo nowych przyjaciół”, „Następne spotkanie – być może
w Niemczech”, „Chcemy nauczyć się razem wiele innych piosenek, również w j. polskimi i niemieckim”.
Był to intensywny bardzo owocny czas, obfitujący w nowe muzyczne doświadczenia i trwałe przyjaźnie. Wartościowa, pełna pasji przygoda młodości, która kształtuje artystyczny smak, wrażliwość
i odczuwanie piękna.
Markus Detterbeck na swoim profilu na Facebooku w taki sposób podsumowuje wydarzenie:
„A wonderful event, lovely memories and a lot of new friends! I am very very thankful that life offers me such wonderful gifts.
„Wspaniałe wydarzenie, cudowne wspomnienia i dużo nowych przyjaciół! Jestem bardzo bardzo wdzięczny za to, że życie oferuje mi takie wspaniałe prezenty”.
Projekt dofinansowała Deutsch-Polonisches Jugendwerk - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.