Monodram
Edycja 2024
W sobotę 16.03.2024 r. miał miejsce kolejny finał spotkań z monodramem, imprezy przygotowanej specjalnie dla młodych aktorów związanych z pałacową pracownią teatralną. Młodzież, która zawsze chętnie podejmuje się tego bardzo trudnego wyzwania, widzi w tej wymagającej formie scenicznej, zarówno sposobność do podzielenia się swoim indywidualnym poglądem na świat, jak również doskonałą okazję do zaprezentowania zdobytych w trakcie zajęć umiejętności aktorskich. Podczas realizowania autorskich projektów, młodzi aktorzy doświadczają wyjątkowo intensywnych działań warsztatowych. W ich trakcie uczą się dobierania i adaptowania tekstów, konstruowania scenariusza, „budowania” postaci, posługiwania się emocjami, ciekawego planowania dramaturgii oraz tego, jak „ogrywać” scenografię, nadawać nowych znaczeń rekwizytom i umiejętnie wykorzystywać multimedia. Finałowe prezentacje monodramów, przed specjalnie na tę okazję zaproszoną publicznością, są ogromnie ważną częścią tego projektu. Widzowie zawsze wspaniale i ciepło je przyjmują, a dowodem na to są nie tylko gromkie brawa po każdym z nich, ale również bardzo budujące dla młodych autorów wypowiedzi, kierowane pod ich adresem tuż po każdej prezentacji. Tak było i tym razem, widzowie podkreślali nie tylko umiejętności sceniczne aktorów, ale także ich niezwykłą dojrzałość w doborze tematyki i ogromną siłę emocjonalnego przekazu. W sobotnie przedpołudnie swoje monodramy wspaniale zaprezentowali: Iga Drozdowska, Marta Rozmarynowicz oraz Mateusz Grzelak. Olbrzymie zaangażowanie i niezwykła praca, które włożyli w ich przygotowanie, przełożyły się na to, co w tej formie szczególnie ważne, czyli na wyjątkową wiarygodność „tworzonych” postaci. Na pewno osiągnięte przez nich efekty, podobnie jak w latach ubiegłych, zainspirują obserwujących ich, mniej doświadczonych aktorów, do podjęcia się tego trudnego, ale niezwykle fascynującego wyzwania teatralnego. Tak więc zapraszamy już na kolejne prezentacje ;)
Edycja 2022
W sobotę 26.11.2022 r. miał miejsce finał X Ogólnopolskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora „MONODRAM 2022”, jednej z nielicznych w naszym kraju, imprez teatralnych, adresowanych wyłącznie do młodych aktorów – amatorów. Za każdym razem jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy na kameralnej scenie pracowni teatralnej Pałacu Młodzieży, gościć niezwykle zdolnych młodych ludzi, dla których monodram - wyjątkowo trudna forma sceniczna – jest okazją do zaprezentowania umiejętności aktorskich, ale również sposobnością do podzielenia się z odbiorcami swoim indywidualnym, bardzo osobistym poglądem na otaczający ich świat.
Wszystkie prezentacje dostarczyły zarówno wykonawcom, jak i licznie zgromadzonej publiczności, wielu fascynujących i intensywnych doznań artystycznych. Było sporo powodów do szczerego uśmiechu, ale także do głębokiej refleksji. Widzowie wspaniale przyjęli spektakle, a dowodem na to są, nie tylko gromkie brawa po każdym z przedstawień, ale również kierowane spontanicznie w stronę młodych aktorów, bardzo pochlebne i budujące ich opinie. Publiczność podkreślała nie tylko umiejętności sceniczne aktorów, ale także niezwykłość i ważność poruszanych problemów oraz ogromną siłę ich emocjonalnego przekazu. W trakcie warsztatów, które poprowadziła aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy p. Małgorzata Trofimiuk, uczestnicy spotkań mogli nieco skoncentrować się na sobie i na swoim wnętrzu, tym samym wzbogacając warsztat aktorski.
Jury po obejrzeniu zakwalifikowanych do finału monodramów postanowiło przyznać następujące nagrody:
I miejsce i „ZŁOTY MONODRAM” – otrzymał Oskar Michalski,
II miejsce i „SREBRNY MONODRAM’ – otrzymała Marcelina Łachowska,
dwa równorzędne III miejsca i „BRĄZOWE MONODRAMY” – otrzymali: Iga Drozdowska i Nataniel Wrzeciono,
a dwa równorzędne WYRÓŻNIENIA – otrzymały Aleksandra Gąsecka i Wiktoria Kawa.
Jury podkreśliło wysoki i niezwykle wyrównany poziom prezentowanych monodramów. Zwróciło uwagę na ambitny dobór przez uczestników repertuaru, ich dojrzałość artystyczną, świadomość bycia na scenie, stworzenie przekonujących postaci scenicznych, umiejętność nawiązania kontaktu z widzem. Jurorzy dostrzegają również szczególne znaczenie bydgoskich spotkań dla rozwoju edukacji teatralnej.
Pomysł i koordynacja imprezy Jacek Małachowski, współpraca i współorganizacja kierownik Działu Sztuki Janina Lasota. Wyjątkowa obsługa fotograficzna Sandra Wróblewska z pracowni prowadzonej przez Jarosława Pabijana.
Spotkania wyróżnione Bydgoskim Grantem Oświatowym i wsparte finansowo przez Radę Rodziców przy Pałacu Młodzieży.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, publiczności i wszystkim którzy przyczynili się do organizacji spotkań. Do zobaczenia za rok!
zdjęcia Sandra Wróblewska